ТЕОРІЯ ГАСТРО ОРГАЗМУ

Фарби з яєць

 Десь на межі 15-го століття митці Італії почали заміняти олійні фарби на фарби з використанням яєць.


Деякі митці, зокрема Леонардо да Вінчі та Сандро Боттічеллі, експериментували з сумішами, до яких додавали і олію, і яйця. Ще трохи і у них би утворились млинці! Довго не було одностайної думки, навіщо ж у засоби для малювання додавали делікатесні продукти.

Нещодавно вчені спробували розібратися з цим питанням. Було виготовлено два варіанти олійно-яєчної фарби. Їх порівнювали з базовою олійною версією.

Одна суміш містила свіжий яєчний жовток, змішаний з олійною фарбою. Її консистенція добряче нагадувала майонез.

Для іншої суміші вчені подрібнили пігмент у жовток, висушили його та змішали з олією. Оскільки митці мало лишили записів про свої рецепти, то довелось випробувати обидва варіанти.

Кожен варіант фарби досліджували, щоб встановити фізико-хімічні параметри  густину, вологість, швидкість окислення, теплоємність, час висихання тощо.

В обох сумішах білки жовтка, фосфоліпіди та антиоксиданти допомогли уповільнити окислення фарби.

У майонезноподібній суміші жовток створив міцні зв’язки між частинками пігменту, що призвело до створення щільнішої фарби. Її консистенція була б ідеальною не лише для калорійного салату, а й для таких технік, як імпасто. Імпасто (від італійського слова impasto, тісто) — техніка живопису в якій застосовується густе накладення фарб на окрему область або усе полотно картини. При застосуванні такої техніки, фарба лягає достатньо густо, так, що стають помітними сліди від пензля. Часто фарби можуть бути змішані прямо на полотні. Після висихання, картини в стилі імпасто відрізняються чітко вираженою текстурою, фарби ніби виходять з полотна.

Також додавання яєць могло б зменшити прогинання верхнього шару фарбу. Таке іноді трапляється з олійними фарбами. У них іноді верхній шар висихає швидше за нижній і, наче провалюється донизу.

Але яєчно-олійні фарби теж мали свої недоліки. Вони точно сохли довше.

Велика кількість жовтка у суміші призводила б до того, що треба було довше чекати, щоб додати новий шар фарби.

Немає в світі нічого ідеального!

Стаття: O. Ranquet et al. A holistic view on the role of egg yolk in Old Masters’ oil paints

Shpakova 2024

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *